İhracatçılara Yeşil Pasaport Nasıl Verilir? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pandemi döneminde küresel bir durgunluk yaşansa da, bugün ticari faaliyetlerin yavaş yavaş normale döndüğünü söyleyebiliriz. Türkiye özelinde düşünürsek pandemi sonrası döneminde ihracat rakamlarında önemli bir artış gözleniyor. Bu artış 2017 yılında yürürlüğe giren ve ihracatçılara yeşil pasaport verilmesini mümkün kılan genelge ile ilgili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki ihracatçılara yeşil pasaport nasıl verilir ve bu konuda sektörlere tanınan istisnalar neler? Bu konu hakkında merak edilen tüm soruları detaylı bir şekilde cevaplandırmaya çalıştım.

İhracatçılara Yeşil Pasaport Nasıl Verilir?

22 Mart 2017 tarihinde yürürlüğe giren genelge ile birlikte mal ve hizmet ihracatçılarına yeşil pasaport verilmesi mümkün hale geldi. Genelge uyarınca son 3 takvim yılı göz önünde bulundurularak yıllık ortalama ihracat rakamı 500.000 doların üzerinde olan mal ve hizmet ihracatçıları firmaların temsilcileri yeşil pasaport alabilecek. Firma temsilcilerinin yeşil pasaport alabilmeleri için öncelikle ilgili İhracatçılar Birliği’ne üye olunması gerekiyor.

 

Firmaların yıllık ortalama ihracat rakamlarına göre yeşil pasaport alabilecek firma temsilcilerinin sayısı değişkenlik gösteriyor. Buna göre; 2022 yılında yapılacak başvurular dikkate alındığında, bir firmanın temsilcilerinin yeşil pasaport alabilmesi için 2019, 2020 ve 2021 yıllarında yakalamış olması gereken yıllık ortalama ihracat rakamları şu şekilde olmalıdır:

 

 • 500 bin dolar ile 10 milyon dolar arasındaki ihracat ortalamasında 1 yetkili,
 • 10 milyon dolar ile 25 milyon dolar arasındaki ihracat ortalamasında 2 yetkili,
 • 25 milyon dolar ile 50 milyon dolar arasındaki ihracat ortalamasında 3 yetkili,
 • 50 milyon dolar ile 100 milyon dolar arasındaki ihracat ortalamasında 4 yetkili,
 • 100 milyon dolar ve üzerindeki ihracat ortalamasında 5 yetkili.

 

Firmalar ihracat rakamlarını da belirttikleri bir başvuru formu ile hususi damgalı pasaport için başvuru yapılabilir. Türkiye’de ihracatçılara yeşil pasaport ile ihracat rakamlarının artırılması hedeflenmiştir. Konu ile detaylı bilgi ve başvuru sürecine dair izlenmesi gereken rakamlar için hemen şimdi bizimle yüz yüze bir görüşme planlayabilirsiniz.

İhracatçılara Yeşil Pasaport Başvurusunda Gerekli Belgeler

İşletmelerin ihracatçılara yeşil pasaport uygulamasına başvurmak için hazırlaması gereken belgeler bulunur. Bu belgeler İhracatçılar Birliği’ne kargo ile gönderilebileceği gibi elden de teslim edilebilir. Söz konusu belgelerin listesi şu şekilde:

 

 • Firmanın kaşesi bulunan ve imza sirkülerinde belirtilen yetkili kişi ya da kişilerce imzalanmış olan başvuru dilekçesi,
 • İmza sirküleri aslı ya da noter onaylı sureti,
 • Yeminli Mali Müşavir tasdik raporu (Bu raporun Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan dispozisyona uygun şekilde hazırlanması gerekir),
 • Fatura tablosu,
 • Yeminli Mali Müşavir tarafından mühürlenmiş ve imzalanmış finansal bilgi formu,
 • Yeminli Mali Müşavir tarafından mühürlenmiş ve imzalanmış, son 3 takvim yılına ait kurumlar vergisi beyannamesi,
 • Yeminli Mali Müşavir faaliyet belgesi,
 • Yeminli Mali Müşavir tasdik sözleşmesi.

 

Tüm bu belgeler hazırlandıktan sonra, İhracatçılar Birliği tarafından bu belgeler Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticaret Genel Müdürlüğü onayına gönderilir. Eğer bakanlık tarafından onay gelirse ikinci aşama belgeler talep edilir. Onay gelmesi durumunda İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne sunulması gereken evrakların listesi ise şu şekildedir:

 

 • Bölge Müdürlüğü tarafından onaylanmış olan pasaport talep formu,
 • Nüfus cüzdanının aslı,
 • Muhatap bölge müdürlüğü tarafından ilgili İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne gönderilmiş olan yazı,
 • Pasaport alacak kişiye ait ICAO standartlarına uygun 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Pasaport defter bedelini yatırdıktan sonra alınacak olan dekont.

 

Tüm bu sürecin mutlaka bir mali müşavir kontrolünde yönetilmesi gerekir. Çünkü yukarıda da görüldüğü üzere mali müşavir tarafından hazırlanması, mühürlenmesi ve imzalanması gereken belgeler bulunur. Bu yüzden siz de ihracatçılara yeşil pasaport başvurusunda bulunmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili İçerikler:


Navlun Faturası Nedir? Nasıl Hesaplanır? Navlun Faturası Örneği

Transit Ticaret Nedir? | KDV Beyannamesine Tabi Midir?

İhraç Kayıtlı Fatura Nedir? Kimler İhraç Kayıtlı Satış Yapabilir?

Mikro İhracat ve Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi Nedir?

Serbest Bölgede Şirket Kurmak | Serbest Bölgelerin Avantajları

Proforma Fatura Nedir, Nasıl Düzenlenir? Proforma Fatura Örneği
 

Hizmet İhracatçılarına Yönelik İstisnalar Nelerdir?

Hizmet ihracatı yapan firmalar için kafalarda herhangi bir soru işareti kalmaması adına bazı istisnalardan ve bilinmesi gerekenlerden bahsetmeyi önemli buluyorum. Buna göre; hizmet ihracatı yapan sektörlerin ihracatçılara yeşil pasaport başvuru sürecinde dikkate alması gereken önemli noktalar şunlardır:

Yük Taşımacılığı ve Lojistik

 • Kara taşımacılığı yapan firmalar taşımacı yetki belgesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan almalı ve Yeminli Mali Müşavir tarafından mühürlenmiş ve imzalanmış olan dosya ekine koymalıdır.
 • Hem Türkiye ile yabancı ülkeler arasında yapılan hem de Türkiye üzerinden transit olarak yapılan taşımacılık işleri, düzenlenen faturanın yurt içindeki ya da yurt dışındaki müşteriler adına düzenlenmiş olmasına bakılmaksızın hizmet ihracatı statüsünde değerlendirilir.
 • Eğer yük taşımacılığı ve lojistik hizmetini veren firma bir acente ise; hizmet ihracat tutarı hesaplanırken acente tarafından elde edilen gelirlerden, fiili taşımayı gerçekleştiren firma tarafından verilen hizmete karşılık ödenen tutar dışarıda bırakılır ve kalan tutar hizmet ihracatı olarak değerlendirilir.

Yolcu Taşımacılığı

Transit ya da Türkiye ile yabancı ülkeler arasında yapılan tüm işlemler hizmet ihracatı statüsünde değerlendirilmekle birlikte, Türkiye’deki yerleşik seyahat acenteleri aracılığıyla yapılan tüm işlemler hizmet ihracatı kapsamında değerlendirilmez.

Havaalanı ve Deniz Limanları ve Yer Hizmetleri

Taşımacılık faaliyetlerini Türkiye üzerinden transit olarak gerçekleştiren ve Türkiye ile yabancı ülkeler arasında gerçekleştiren firmalara verilen hizmetler, hizmet ihracatı statüsünde değerlendirilir.

Gastronomi ve Konaklama

Türkiye’de alınmış olan rehberlik ve konaklama hizmetine ilişkin turist rehberi ya da konaklama tesisi tarafından yurt dışında yerleşik bulunan seyahat acentelerine, kişilere ya da kurumlara kesilen tüm faturalarda yer alan tutarlar ve yurt dışında yerleşik bulunan seyahat acentelerine yabancı gerçek kişi turistlere yönelik şekilde kesilen faturalarda yer alan tutarlar hizmet ihracatı statüsünde değerlendirilir.

Seyahat Acenteliği ve Tur Operatörlüğü

Türkiye’de yerleşik bulunan acentelerin yurt dışında yerleşik bulunan kişi, kurum, yabancı gerçek kişi turist ve seyahat acentelerinden elde etmiş olduğu hizmet gelirlerinden, söz konusu kişi, kurum ya da acentelere yönelik olarak Türkiye’de yerleşik bulunan turist rehberi ve konaklama tesisi tarafından verilen hizmet karşılığında ödenen tutarlar çıkarılır; kalan kısım ise hizmet ihracatı statüsünde değerlendirilir.

 

Bu metinde ihracatçılara yeşil pasaport verilmesine ilişkin genelge, hazırlanması gereken belgeler ve sürecin nasıl işlediği gibi konularda kafa karışıklığını giderecek açıklamalarda bulunmaya çalıştım. Eğer siz de ihracatçılara yeşil pasaport kapsamında merak ettiğiniz soruları cevaplandırmak, fatura tablosu ve finansal bilgiler tablosu gibi konularda yardım almak ve başvuru sürecini bizimle beraber ilerletmek isterseniz, hemen şimdi iletişim kanallarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

UYARI: Bu yazıda yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel olarak herhangi bir hizmet ya da tavsiye sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketiniz için ve bireysel olarak karar almadan önce mutlaka profesyonel bir uzmana danışın. SMMM Burak Bayraktar bu yazıda yer alan bilgilerin kullanılması sonucunda oluşacak zararlardan sorumlu değildir. Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan makale ve yazılar Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Burak Bayraktar’a ait olup kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Güncel Bilgiler

0 232 430 21 55
Whatsapp Destek
Facebook
Instagram
Linkedin