Kosgeb Başvuru Şartları 2022 | KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB destekleri, 100.000 TL ve 550.000 TL arasında faizsiz kredi vererek pek çok girişimcinin iş hayatında yer edinmesinde olanak sağlamaktadır. Dolayısıyla İş hayatına yeni atılanların ve atılmak isteyenlerin de en merak ettiği sorular arasında KOSGEB başvuru işlemleri nasıl yapılır? KOSGEB destekleri nelerdir? gibi sorular yer almaktadır. Bu yazımızda KOSGEB kredi başvurusu için en merak edilen konulara değineceğiz. Kısacası KOSGEB başvuru işlemleri için hangi şartlar aranıyor onlara bakalım.
 

KOSGEB Başvuru Şartları 2022 ve KOSGEB Destekleri 2022

 • KOSGEB girişimcilik destekleri, yeni işletme açacak kişilere, işyerlerinin açılımı sırasında gereken sermayeyi vermektedir.
 • İşyerlerinin açılışı için yapılan gider harcamalarının %70’lik kısmı KOSGEB destekleri ile ödenir.
 • KOSGEB, hibe desteği ve faizsiz kredi desteği sunmaktadır.
 • Yapılmak istenen sektör kararlaştırıldıktan sonra, imalat ya da satış yapılacak işyerlerinin kuruluşuna başlanmalıdır.
 • İşyerlerin kuruluşu öncesinde girişimcilere eğitimler verilir. KOSGEB girişimcilik eğitimleri uzaktan eğitimle verilir ve işletmeler ile ilgili gerekli olan bütün donanım sağlanır.
 • İşyerlerinin tadilat giderleri, kira masrafları, açılış için gerekli olan dosya masrafları KOSGEB girişimcilik desteği sayesinde karşılanmaktadır.
 • KOSGEB, Önceden kurulmuş fakat büyümek ya da yurt dışına açılmak isteyen işletmeler için de destek sağlamaktadır.
 • Şehit yakınları, engelliler, gaziler ve kadınlar bu destekten ayrıcalıklı olarak faydalanır.
 • KOSGEB girişimcilik destek programı ardından iş yeri açacak kişiler, işyerleri içine gerekli masrafları kendileri karşılarlar. İşyerinin açılmasının sonrasında, KOSGEB destekleri için ödemeler gerçekleştirilir.
 

KOSGEB Destekleri Limitleri Ne Kadardır?

Faizsiz kredi ve hibe kredi olmak üzere KOSGEB destekleri iki ayrı grupta incelenir.
 

KOSGEB destekleri için belirlenen tutarlar şu şekildedir;

KOSGEB destekleri faizsiz kredi limitinin belirlenmesi için, işletmenin alt yapısı ve teknolojik düzeyi değerlendirilir. İşletmelerin alt yapılarına göre, küçük ölçekli teknolojik altyapı için 100.000 TL, orta ölçekli donanım için 200.000 TL ve büyük ölçekli altyapı için de 300.000 TL faizsiz kredi verilmektedir. KOSGEB hibe desteğinde ise girişimcilere 50.000 – 65.000 TL arasında geri ödemesiz kredi verilmektedir. Hibe desteği almak isteyen orta ve küçük işletmeler ise maksimum 50.000 TL kredi alabilmektedir.Kuruluşun teknolojik alt yapısının büyüklüğünde ya da geliştirilen program için kredi yetersiz geldiği takdirde, hibe desteği limiti 65.000 TL’ye kadar arttırılabilmektedir. İşyerinin kurulumu için 2.000 TL, işyerinin tadilatı ve altyapı masrafları için 30.000 TL ve işyerinin makine gereksinimleri için 18.000 TL olmak üzere bir hibe desteği dağılımı yapılmıştır.

KOSGEB hibe kredilerinin limitleri, KOSGEB uzmanları aracılığıyla belirlenir ayrıca kuruluşun sunduğu miktarda bir ödenek alınır. Dolayısıyla Faizsiz kredi desteği miktarı, işyerlerinin teknolojik alt yapısı için belirlenen limit ile sınırlı olmak koşuluyla, işyerlerinin talep ettiği miktarda kullanılabilmektedir.

 

KOSGEB Başvuru Şartları 2022

Başvuruda bulunmak ve kredi almak için yapacağınız şey, ilk olarak KOSGEB’den onaylı bir girişimcilik sertifikası almaktır. Fakat bu sertifikayı almak için girişimcilik kursunu tamamlamanız gerekir. Dolayısıyla online ortam kursa katılmak ve girişimcilik sertifikası almak için başvurular e-devlet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Başvuru yapıldıktan sonra, bireyler online ortamda eğitimlere katılırlar. Bu eğitimde devam zorunluğu vardır ve eğitim sonrasında KOSGEB tarafından onay alınması durumunda iş yeri açılışı gerçekleştirebilirler. Bundan sonra yapılacak şey ise, KOSGEB veri tabanına kayıt oluşturmaktır. Sırası ile uygulanan bu işlemler sonrasında KOSGEB destekleri veren bankalardan herhangi birine giderek kredi başvurusu gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra KOSGEB destekleri için belirli koşullar tamamlandığından e- devlet üzerinde de başvuru yapılabilmektedir.

 

KOSGEB Kadın Girişimci Şartları 2022

KOSGEB destekleri, kadın girişimciler için de özel olarak imkanlar sağlamaktadır. Bunun yanında ev hanımları, kadın girişimciler, çalışmayan kadınlar iş yeri açabilmek için KOSGEB başvuru işlemleri ile devlet desteği alabilirler.
Kadınlara ekonomiye ve hayata kazandırılmak istenmektedir. KOSGEB’de bunun için son derece avantajlı fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatlardan faydalanabilmek için de bazı KOSGEB kadın girişimci şartları mevcuttur.

 • İlk olarak KOSGEB başvuru işlemleri yapılır. Çalışmayan kadınlar İŞKUR üzerinden başvurularını gerçekleştirirken, çalışan kadınlar da KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler.
 • Başvuruları kabul edilen bireylerin eğitim kurslarına kayıtları yapılır.
 • E-devlet üzerinde, online olarak verilen bu derslere katılım zorunludur. Nitekim videoların bitiminde video onaylanıp sorular cevaplanmalıdır. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra girişimci sertifikası verilir.
 • Bu işlemleri tam olarak yerine getiren kişiler hibe kredilerinden yararlanabilir.
 • 2022 yılında girişimcilik kursları, online olarak gerçekleştirilmektedir.
 • Sertifikayı alan kadınlar, iş yerlerini açarak kadın girişimci destek programına başvuruda bulunabilmektedir.
 • Açılan iş yeri için harcanan bütün harcamaların faturaları saklanarak KOSGEB’e istenen belgelerle gösterilmelidir. Sonrasında geri ödemeler alınabilir.
 • İş yerini açan kişi, öncelikle KOSGEB veri tabanına iş yerinin sicil numarasını kaydettirmelidir. Ardından KOSGEB kobi beyannamesi belgesi ve kobi bilgi dökümanı tamamlanmalıdır. Sonrasında da bütün harcamaların faturaları hazırlanarak KOSGEB’e verilmelidir. Bütün adımlar KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden yapılmaktadır.
 • Son olarak KOSGEB kurslarına 18 yaşını doldurmuş bütün kadın başvuruda bulunabilir. Kurslar tamamen ücretsiz olarak verilir ve devam zorunluluğu vardır.
 

KOSGEB Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

KOSGEB başvuruları yapacak olan işletme sahipleri, işletmelerini öncelikle KOSGEB veri tabanına kaydettirmeleri gereklidir. Bunun için gerekli olan kayıt ve başvuru işlemleri şu şekildedir;

 • KOSGEB e-devlet kullanılarak KOSGEB internet adresi üzerinden, veri tabanı kayıt sistemi açılır.
 • Sistem üzerinden verilen işlem adımları tek tek yapılarak gerekli olan bilgiler işlenir.
 • İşletmenin kayıt bilgileri eksiksiz bir şekilde girilmelidir. Sonrasında veri tabanı kayıt başvurusu yapılır ve KOSGEB sitesinde bulunan KOSGEB girişimcilik destek talep formu doldurulur.
 • Bütün bu işlemlerin tamamlanması sonrasında, KOSGEB görevlileri başvuruyu incelemeye alırlar.
 

KOSGEB Kredisi Başvurusu Sırasında İstenilen Belgeler

 • Destek almak isteyen kişinin kimlik belgesi ya da ehliyetinin fotokopisi
 • KOSGEB girişimcilik sertifikası
 • Açılan iş yerine ait iş planı
 • Ortakların kimlik belgesi örnekleri
 • Adres bilgileri(işyeri)
 • Girişimcilerin ikametgah bilgileri
 • Girişimcilere ait SGK hizmet dökümü
 • KOSGEB destekleri talep beyannamesi
 • Güncel vergi levhası örneği
 • İş yerine ait gelir çizelgesi ve bilanço kayıt örnekleri
 • Açılış izinleri ve ruhsatı
 • Kuruluş sırasında yapılan harcamaların makbuz ve faturaları
 • Kira kontratı
 • Oda kayıt belgesi

Belgelerde eksiklik olması durumunda, girişimcilerin KOSGEB başvuruları ret edilir. Bu yüzden bütün belgelerin eksiksiz bir şekilde sisteme yüklenmesi gereklidir. 
 

KOSGEB Tarafından Destek Verilen Projeler

KOSGEB, girişimcilere ve işletmelere yaklaşık olarak 50.000 – 100.000 bin TL faizsiz kredi verebilmektedir.
Bu işletmeler şunlardır;

Küçük ve orta boyutlu işletmeler
Üretim
Yönetim ve organizasyon
Pazarlama
Dış ticaret
İnsan kaynakları
Mali işler ve finans
Bilgi yönetimi ve bununla ilgili alanlar

Kısaca, istihdam, ihracat, Pazar payı, verimlilik ve kapasite çoğaltıcı, maliyet azaltıcı bunun yanında da ürünle hizmetin kalitesini yükseltici, kurumsallaşmaya yönelik, müşteri memnuniyetini baz alan projeler, KOSGEB tarafından desteklenmektedir.
 

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? KOSGEB 2 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Şartları Nelerdir? 2022

KOSGEB‘in 03.01.2022 tarihinde açıkladığı (MKİ)Yeni Hızlı Destek Programında, pandemi döneminden etkinlenen, gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş mikro ve küçük ölçekli işletmeler KOSGEB kredi imkanlarından faydalanabilmektedir. Dolayısıyla Mikro ve Küçük İşletmelere verilecek olan faizsiz kredi miktarı yeni istihdam edilecek işçi sayısına göre 100.000 TL  ile 550.000 TL arasında farklılıklar göstermektedir. Krediler 2 yıl geri ödemesiz olup komisyonsuz ve faizsizdir.
Milyonlarca işletmeyi ilgilendiren 2 yıl geri ödemesiz, KOSGEB destekleri faizsiz kredi başvurusunun, 31 Mart 2022 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. 

Destek Kapsamında İstihdam Edilebilecek Azami Personel Sayısı:


Mikro işletmeler en fazla personel, küçük işletmeler en fazla personel için destek alabilecektir.

 

Ölçeğe göre asgari ve azami destek tutarları*

Mikro (en fazla 2 personel)

Küçük (en fazla 5 personel)

100.000 TL** / personel

100.000 TL (min.)

220.000 TL (maks.)

100.000 TL (min.)

  550.000 TL (maks.)

*: İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise destek personel başına 110 B TL olacaktır.

**: Başvuru Formunda MKİ’nin uygun gider türlerindeki tahmini harcama tutarı düşükse, düşük olan tutar esas alınacaktır.
kaynak:kosgeb.gov.tr 

 

UYARI: Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan makale ve yazılar Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Burak Bayraktar’a ait olup 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak göstermeden kullanılamaz

0 532 366 17 87
Whatsapp Destek
Facebook
Instagram
Linkedin