Pasif Gelir Nedir? | Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Herkes iyi para kazanarak hayalini kurduğu hayata erişmek ister, ancak aktif yaşam hayatında çoğu kişinin bu hayalleri erken yaşta gerçekleştirme imkanı olmaz. İşte tam olarak bu kısımda devreye giren pasif gelir ise, kazancı artırarak daha iyi ekonomik düzeye sahip olmaya ve hayalleri tamamlamaya yardımcı olur. İster faturaları ödemek, isterseniz de gelecek için birikim yapmak için değerlendirebileceğiniz pasif gelir kazancı ile siz de planlarınıza bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Peki son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz pasif gelir nedir ve nasıl kazanılır?
 

 

Pasif Gelir Nedir?

 

Ekonomik özgürlük her açıdan önemli fakat mevcut yaşam standartlarında aktif gelirler sadece aktif giderleri karşılar ve genellikle gelecek için birikim yapma imkanı sunmaz. Bunun için aktif iş hayatının yanında pasif gelir kaynaklarından faydalanmak gerekir. Sıklıkla araştırılan “Pasif gelir nedir?” sorusunu yanıtlayacak olursak; bu gelir türünün para kazanmanın en kolay yollarından biri olduğunu belirtmemiz gerekir. Aktif kaynakların aksine pasif gelir kaynaklarında sürekli bir efor sarf etme gereksinimi yoktur, bu nedenle pasif gelir daha az çalışma ile daha iyi bir kazanç vadeder.

 

Pasif ve aktif gelir nedir anlayabilmek için öncelikle bu kazançların örneklerini incelemekte fayda var.

 

Aktif gelire verilecek örnekler:

 

 • Freelance yazarlık
 • Bina yapım işleri
 • Freelance bilgisayar programcılığı
 • Nakliye hizmeti vermek
 • Ticari olarak alım satım yapmak
 • Serbest meslek faaliyetleri (Doktor, Avukat, Mali Müşavir, Mimar, Mühendis vb..)

 

Pasif gelire verilecek örnekler:

 

 • Herhangi bir fikrin ya da buluşun patentini almak
 • Ticari marka lisansı sahibi olmak
 • Blog veya i̇nternet sitesindeki reklamlardan para kazanmak
 • Hisse senedi veya fiat para birimlerinden faiz kazancı elde etmek
 • Emeklilik maaşı
 • Müzik satışı (Spotify, Youtube vb..)
 • Kira gelirleri
 • Kitap, şarkı, yayın ve benzeri orjinal içeriklerden telif hakkı geliri kazanmak

 

Bütün bunlarla birlikte; pasif gelir ek iş veya ana iş değildir ve bu gelirin en temelindeki hedef hayalini kurduğunuz hayata daha kısa sürede erişmenizi sağlamaktır. Yani pasif gelir nedir derken, ister erken emeklilik hayalleri kuruyor, ister kendinize daha çok vakit ayırmayı planlıyor, isterseniz de dünyayı gezme imkanı arıyor olabilirsiniz. Bu gelir kapısı ek iş olmamakla birlikte, mevcut gelirinizi artırmayı ve dolayısıyla daha yüklü kazanç elde etmenizi sağlar. Ek işlerde olduğu gibi düzenli çalışma ve zamanla artan bir iş yükünden bahsediyorsanız, bu doğru bir pasif gelir kaynağı olmayabilir. Bu nedenle pasif gelir yöntemlerinin iyi araştırılması ve uzun vadeli yatırım olarak değerlendirilmesi daha doğru olur.
 

 

Pasif Gelirin Avantajları Nelerdir?

 

Pasif gelir, yeni yetenekler öğrenmenizi ve kendinize yeni ilgi alanları bulmanızı sağlayan yardımcı bir iş kolu gibidir. Ancak klasik işlerden farklı olarak genellikle en zor adım, atılan ilk adımdır ve zamanla pasif gelir kaynağının yükü gittikçe hafifler. Biraz çaba ve azimle isteklerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olan yeni bir gelir kapısını aralayabilirsiniz. Eğer pasif gelir nedir diyorsanız, öncelikle bu kaynakların sunduğu avantajları inceleyebilirsiniz:

 

 • Pasif gelir öncelikle hayat standartlarınızı iyileştirir ve hedeflerinize yaklaşmanızı sağlar. Ayrıca zamanı en iyi şekilde değerlendirmenize ve uyurken bile gelir elde etmenize imkan tanır.
 • İlk başta genellikle küçük miktarlarla başlayan pasif gelir, zamanla önemli yatırımlara dönüşür; bu da gelecek yatırımları en iyi şekilde değerlendirme imkanı sunar.
 • Pasif gelir elde etmek için klasik işinizde olduğu gibi sürekli çalışmak zorunda olmazsınız ve çalışma saatlerini kendinize göre belirlersiniz. Dolayısıyla esnek ve özgür bir çalışma planı oluşturabilirsiniz.
 • İş geliri elde etmek için tarafınıza verilen görevleri belirli saatlerde tamamlamak ve pek çok açıdan kalıplara uyum sağlamak zorunda kalırsınız. Pasif gelir bütün bunlardan farklı olarak hem zamanınızı nasıl değerlendirmek istediğinizi, hem de sunulan hizmetin ne olduğunu kendi ihtiyaçlarınıza göre belirlemenize izin verir.
 • Pasif gelir, ana maaşınıza daha az bağımlı olmanıza yardımcı olur. Bu sayede daha özgür planlar yapabilir ve ekonomik rahatlığa erişebilirsiniz.
 • Kimi pasif gelirler sadece günlük ihtiyaçlarda sizi rahatlatsa da, yeterince iyi devam ettirilen pasif gelirler emeklilik planlarına dahil olabilir, borçları ödemeyi sağlayabilir ve yeni yatırımlara izin verebilir. Burada kontrol tam olarak sizdedir ve işi ne kadar büyüteceğiniz de yaptığınız iş planı ile ayırdığınız zamana bağlıdır.

İlgili İçerikler:

Anonim Şirket Kurmak | Anonim Şirket Kurma Maliyeti 2024

Şahıs Şirketi Kurmak | Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti 2024

Komandit Şirket Nedir? Komandit Şirket Kuruluş Süreci

Kollektif Şirket Nedir? Kollektif Şirketin Özellikleri Nelerdir?

Limited Şirket Kurmak | Limited Şirket Kurma Maliyeti 2024

Home Ofis Şirket Kurmak | Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyeti 2024
 

 

Pasif Gelir Yöntemleri Nelerdir?

 

Pasif gelir genellikle sadece ilk başta belirli bir çaba gerektiren, ancak daha sonra minimum efor ile arkanıza yaslanarak maksimum kazanç elde etmenizi sağlayan bir gelir yöntemidir. Bu nedenle son yıllarda pasif gelir nedir ve nasıl kazanılır yoğun olarak araştırılıyor. Uyurken bile para kazanmanızı sağlayacak, kazancınızı katlayarak daha iyi bir hayata sahip olmanıza yardımcı olacak en iyi pasif gelir yöntemleri ise şunlardır:

 

 

Stock Fotoğrafçılık

 

Stock görüntü, video ve ses dosyaların biriktirerek kendinize harika bir gelir kaynağı oluşturabilirsiniz. Bu anlamda Shutterstock ve Fotolia gibi güvenilir platformları tercih edebilir, stock ürünlerinizi dijital ortamda satmaya başlayabilirsiniz. Sunduğunuz içeriklerden kullanım geliri elde ederek daha fazla ekipmana sahip olabilir ve iş planını zamanla büyütebilirsiniz. Bu da size genel bir özgürlük ve esneklik sağlar.

 

Ekipman veya Araç Kiralama

 

Fotoğraf makinesi, kamera ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin yanı sıra; sahip olduğunuz araçları kiralayarak kendinize yeni gelir yöntemleri oluşturabilirsiniz. Bu yöntemdeki ana mantık, kiraladığınız ürünlerin yüksek fiyatlı ve herkes tarafından satın alınamayan ürünler olmasıdır. Sahip olduğunuz bir birikimle yüksek fiyatlı bir ürün alarak kiralayabilir ve kısa sürede ürüne harcadığınız ana parayı ve çok daha fazlasını kazanabilirsiniz. Çeşitli dijital platformlar üzerinden yöneteceğiniz bu gelir yöntemi ile kiraladığınız ürünlerin sayısını çoğaltabilirsiniz.

 

Online Kurs

 

Son yıllarda eğitimin büyük oranda dijitalleşmiş olması, online kurs mantığının daha hızlı benimsenmesini sağladı. Siz de çeşitli eğitim platformlarını kullanarak hedef kitleniz için kurs videoları üretebilirsiniz. Udemy, Teachable ve Podia gibi gelişmiş arayüzleri kullanarak içeriklerinizi kısa sürede tanıtabilir ve hazırladığınız paketler üzerinden kazanç elde edebilirsiniz. Ancak kaliteli kurs içerikleri hazırlamak için video kamera, mikrofon ve alanınızla ilgili diğer teknik ekipmanlara sahip olmanız gerekir. Bu sayede kurslarınızı rakiplerinizden daha iyi öne çıkarabilirsiniz.

 

Dropshipping

 

Dropshipping, çevrimiçi bir satıcı olarak kazanç elde etmenizi sağlayan harika bir pasif gelir yöntemidir. Doğrudan ticaret anlamına gelen dropshipping ile toptancıdan müşteriye giden ürünleri aracılardan kurtararak gelir sağlayabilirsiniz. Genellikle daha az nakliye ve daha uygun fiyatlarla doğrudan müşteriye giden ürünleri sunmak, pek çok açıdan gelişme ve ilerleme potansiyeline sahiptir.

 

Blog Sitesi

 

İnsanlara fayda sağlayacak ve güncelliğini kaybetmeyecek bir blog açarak düzenli içerik üretebilir ve aktif şekilde pasif gelir elde edebilirsiniz. Blog açmak her ne kadar kolay gibi görünse de düzenli çalışma ve araştırma gerektiren bir yöntemdir. Blog içerikleri kaliteli olması, dikkat çekmesi ve gerekli anahtar kelimeleri barındırması işinizi büyütmeniz açısından oldukça önemlidir.

 

 

Bu metin içerisinde pasif gelir nedir bu sorunun cevabını vermeye çalıştık. Eğer siz de pasif gelir elde etme süreci ve pasif gelirlerin vergilendirilmesi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.UYARI: Bu yazıda yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel olarak herhangi bir hizmet ya da tavsiye sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketiniz için ve bireysel olarak karar almadan önce mutlaka profesyonel bir uzmana danışın. SMMM Burak Bayraktar bu yazıda yer alan bilgilerin kullanılması sonucunda oluşacak zararlardan sorumlu değildir. Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan makale ve yazılar Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Burak Bayraktar’a ait olup kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Güncel Bilgiler

0 232 430 21 55
Whatsapp Destek
Facebook
Instagram
Linkedin