Sanal Ofis Nedir? Sanal Ofislerde Şirket Kurmak Yasal Mı?

Dünyada hemen hemen tüm alışkanlıklar dijital dönüşüm süreçlerinin de etkisiyle büyük bir değişim içerisinde. Örneğin alışveriş ya da araştırma alışkanlıklarının pek çoğu i̇nternet üzerinden gerçekleştirilirken, ticari faaliyetler ve iş dünyası ile ilgili pek çok şey de online olarak gerçekleştirilmeye başladı. Bu durum beraberinde pek çok avantajı ve maliyeti getirmekle birlikte, bazı maliyetlerin de büyük ölçüde düşmesini sağlamış durumda. Örneğin sanal ofisler ve hazır ofisler şirketlerin ya da freelance çalışanların ofis giderlerini ciddi oranda düşürdü. Peki sanal ofis nedir ve bu tarz bir ofis kiralamak yasal mı?  Bu konu hakkında tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik…

Sanal Ofis Nedir?

Sanal ofisler günümüzde yasal bir iş adresine sahip olmak isteyen fakat fiziksel olarak bir ofis kullanımına ihtiyaç duymayan şirketler için son derece ideal. Böylelikle hem şirket için hem de çalışanlar için bir yasal iş adresi gösterilebildiği gibi, bir yandan da ofis maliyetlerinden tasarruf edilmiş oluyor. Bu tarz ofislerin kullanımı çoğunlukla evden çalışan, e-ticaret yapan ya da freelancer olarak çalışan insanlar tarafından tercih edilir. Fakat yine de ofis kullanımına gereksinimi olmayan tüm kişiler ve işletmeler için uygundur. Örneğin iş gereği sürekli seyahat etmek zorunda olan, danışmanlık hizmeti veren ya da fiziksel bir çalışma alanına ihtiyaç olmadan girişimcilik faaliyetleri gerçekleştiren herkes bir sanal ofis kullanabilir. 

 

Bu tarz ofislerde telefonlar sizin yerinize cevaplanır, misafirleriniz sizin adınıza karşılanır ve kargolarınız sizin adınıza teslim alınır. Bu süreçte gerçekleşen her şey hakkında bilgi alabilirsiniz. 

 

Sanal Ofis Kullanmanın Avantajları

Bu tarz bir ofis kullanımı pek çok avantajı beraberinde getirir. Nitekim öne çıkan avantajları şu şekilde sıralamak mümkün:


 

 • Personel ya da sabit ofis giderlerinden kurtulmuş olursunuz,
 • Sabit bir ofis ile mukayese edildiğinde çok daha uygun fiyatlıdır,
 • Hem yasal hem de profesyonel görünmenize yardımcı olacak bir iş adresine sahip olursunuz,
 • Tüm çağrılarınız karşılanır ve gerekli durumlarda size yönlendirilir,
 • Çok daha prestijli görünmenize yardımcı olur,
 • Hem çalışanları hem de müşterileri memnun etmek kolay hale gelir,
 • Fiziki ofislerin taşıyabileceği fiziksel risklerin hiçbirini taşımaz. 

 

Bazı ofislerin sunmuş olduğu hizmetler ya da avantajlar farklılık gösterebilir fakat büyük ölçüde aynıdır. Eğer işinizde profesyonel bir görünüm sergilemek fakat bunu yaparken çok büyük bütçeler harcamak istemiyorsanız, o halde sanal ofis kullanmayı tercih edebilirsiniz. 


İlgili İçerikler:

Anonim Şirket Kurmak | Anonim Şirket Kurma Maliyeti 2024

Şahıs Şirketi Kurmak | Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti 2024

Komandit Şirket Nedir? Komandit Şirket Kuruluş Süreci

Kollektif Şirket Nedir? Kollektif Şirketin Özellikleri Nelerdir?

Limited Şirket Kurmak | Limited Şirket Kurma Maliyeti 2024

Home Ofis Şirket Kurmak | Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyeti 2024

 

Hazır Ofis Nedir?

Sanal ofislere göre hazır ofisler çok daha fazla hizmeti kapsar ve daha çok fiziki çalışma alanına ihtiyaç duyan işletmeler ya da şirketler tarafından tercih edilir. Hazır ofislerde masa ve sandalye gibi temel ofis gereksinimlerinin dışında i̇nternet, sekreterya hizmeti ve çay kahve ikramı gibi daha pek çok hizmet bulunur. Bir hazır ofis tutmak ekonomik ve uygun maliyetli bir yöntemdir. Çünkü elektrik, doğalgaz ya da su gibi temel ihtiyaçlar için bütçe ayırmak zorunda kalmadığınız gibi, mutfak ve temizlik gibi ek giderlere de büyük bütçeler ayırmanız gerekmez. Bir diğer yandan hazır ofislerde farklı sektörlerde çalışan insanlarla bir arada çalışma imkanı bulunur ve bu durum hem sektörler arası etkileşim hem de sosyalleşme açısından son derece verimlidir. 

 

Hazır Ofis Kullanmanın Avantajları

Tıpkı sanal ofislerde olduğu gibi, hazır ofislerin de kendine has bazı avantajları bulunur. Bu avantajlar arasından öne çıkanları şu şekilde listeleyebiliriz: 


 

 • Konforlu ve rahat ofis mobilyalarına sahip olabilirsiniz,
 • Sekreterya hizmeti alabilirsiniz,
 • Ofisiniz ve çevresi 7 gün 24 saat boyunca güvenlik ve kamera sistemleri ile denetlenir ve korunur,
 • Farklı sektörlerde çalışan insanlarla hem sosyal ilişkiler hem de iş ilişkileri geliştirebilir, işinizi büyütmek konusunda bundan destek alabilirsiniz,
 • Günlük temizlik hizmetleri sizden bağımsız olarak gerçekleşir,
 • Yüksek hızlı i̇nternet hizmetine sahip olursunuz,
 • Sınırsız çay, kahve ve içecek ikramları gerçekleştirilir,
 • Kalabalık toplantılar gerçekleştirebileceğiniz tam donanımlı toplantı odalarından faydalanabilirsiniz.

 

Tüm bu avantajlar ile hemen hemen tüm hazır ofislerde karşılaşabileceğiniz gibi, bazı hazır ofislerde bu özellikler farklılık gösterir. Fakat alacağınız hizmet ve sahip olacağınız imkanlar büyük ölçüde aynıdır. İhtiyaçlarınıza ve personel sayısına göre istediğiniz büyüklükte bir hazır ofis bulmanız mümkün.

 

Sanal Ofis ve Hazır Ofis Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hazır ofis ve sanal ofis kullanımını sektörlere göre değerlendirmek doğru değil. Örneğin bir yazılım şirketi işlerini bir hazır ofisten yürütebileceği gibi sanal ofisten de yürütebilir. Burada seçim yaparken önemli olan konu, fiziki bir çalışma ortamına ihtiyaç duyulup duyulmadığıdır. Bir hazır ofis sahibi olursanız, sanal ofis ile mukayese edildiğinde daha geniş imkanlara sahip olursunuz. Fakat profesyonellik ya da prestij bakımından düşünüldüğünde, birinin diğerinden daha iyi ya da daha kötü olduğunu söyleyemeyiz. Yani bir hazır ofiste çalışarak sahip olduğunuz profesyonel görünüme ve prestije sanal ofiste çalışarak da sahip olabilirsiniz. Yani bu iki ofis türü arasındaki en belirgin farkın fiziksel bir çalışma ortamına sahip olmak olduğunu söyleyebiliriz.


İlgili İçerikler:

Devlet Memurları Şirket Kurabilir mi? | Sigortalı Çalışırken Şirket Kurmak

Startup Nedir? Nasıl Kurulur? | Startup İle İlgili Merak Ettikleriniz

Şirket Türleri ve Özellikleri Nelerdir? Hangi Şirketi Kurmalıyım?

Serbest Bölgede Şirket Kurmak | Serbest Bölgelerin Avantajları

Teknokentlerde Şirket Kurmak | Teknokentlerin Avantajları
 

Sanal Ofislerde Şirket Kurmak Yasal Mı?

Türk Ticaret Kanunu içerisinde iş adresleri ile ilgili herhangi bir kısıtlayıcı madde bulunmaz. Dolayısıyla geçerli ve fiziksel bir iş adresi gösterildiği sürece herhangi bir problemle karşılaşmak mümkün değildir. Nitekim yalnızca bu bilgiden hareketle bile sanal ofis kiralamanın yasal olduğu sonucuna varabilirsiniz. Sanal ofislerin de fiziki bir adresleri bulunduğu için, vergi dairesinden yoklamaya geldiği zaman orada bulunmayabilirsiniz. Fakat bu durum herhangi bir sorun teşkil etmez ve sanal ofis yetkilileri aracılığıyla vergi dairesi yoklaması sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. 

 

Yine de bu süreçte bir bilenden destek almak ve süreci sorunsuz bir şekilde yönetmek büyük önem taşır. Hem sanal ofis hem de hazır ofislerde şirket kurmak için bir mali müşavirden yardım almak işleri sizin için büyük ölçüde kolaylaştırır. Eğer süreci nasıl yöneteceğiniz konusunda bilgi sahibi değilseniz ve profesyonel destek almak isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

UYARI: Bu yazıda yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel olarak herhangi bir hizmet ya da tavsiye sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketiniz için ve bireysel olarak karar almadan önce mutlaka profesyonel bir uzmana danışın. SMMM Burak Bayraktar bu yazıda yer alan bilgilerin kullanılması sonucunda oluşacak zararlardan sorumlu değildir. Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan makale ve yazılar Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Burak Bayraktar’a ait olup kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

 

0 232 430 21 55
Whatsapp Destek
Facebook
Instagram
Linkedin