Ticaret Sicil Gazetesi Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Ticari faaliyetlerine devam eden şirketler hakkında haber almak ya da yeni kurulan şirketlerin bilgilerine vakıf olmak sektörel olarak bir gereklilik olarak kabul edilebilir. Yalnızca bunların takibini yapmak değil, aynı zamanda şirketlerin kendi içlerinde meydana gelen değişiklikleri duyurmaları da bir o kadar önemlidir. İşte bunun için de Ticaret Sicil Gazetesi kullanılır. Peki Ticaret Sicil Gazetesi nedir ve nasıl sorgulanır? Bu yazımda Ticaret Sicil Gazetesi nedir başta olmak üzere tüm merak edilenlere yanıt vermeye çalıştım…

Ticaret Sicil Gazetesi Nedir?

Ticaret Sicil Gazetesi kanunlar, mahkeme kararları, iflas kararları ve ilanlar yayınlayan, tatil günleri dışındaki her gün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından çıkarılan bir gazetedir. Gazete üzerinden şirketlerin kuruluş haberlerine, ortaklık ilanlarına, adres ve yönetici değişikliklerine ulaşabilir, daha pek çok şirket haberini görüntüleyebilirsiniz. Gazete aslında 1957 yılından bu yana çıkarılmakla birlikte, bugünkü halini alması 2004 yılında gerçekleşmiştir. Merkezİ Ankara’da bulunan gazetenin herhangi bir satış noktasından perakende olarak alınması mümkün değildir. Yalnızca abonelik sistemi ile çalışan bu gazeteyi dijital ya da matbu olarak edinebilirsiniz. Ayrıca gazete üzerinde herhangi bir ilan verirseniz gazete adresinize ulaştırılır.

Ticaret Sicil Gazetesi Ne Amaçla Çıkarılır?

Ticaret Sicil Gazetesinin çıkarılmasındaki en temel amaç ticaret sicil müdürlüklerine kayıt olan şirketlerin şirket kuruluşları ya da yapılarında meydana gelen değişikliklerin duyurulmasıdır. Ayrıca kanunlar, kanunlardaki değişiklikler, mahkeme kararları ve daha pek çok haber Ticaret Sicil Gazetesi içerisinde yer alır. Ticaret Sicil Gazetesi içerisinde yer alan diğer konu başlıklarını ise şu şekilde listeleyebiliriz:

 

 • Aktif olarak faaliyetini sürdüren şirketlerin yapılarında meydana gelen değişiklikler,
 • Yeni kurulan şirketler ve bu şirketlere ait bilgiler,
 • Şirketlerin yönetim ve genel kurullarında alınan kararlar,
 • Şirketlerin ve şirket kuruluşlarının sözleşme tadilleri,
 • İflas memurları tarafından düzenlenmiş olan konkordato ve iflas kararları,
 • Şirket ünvan ve adres değişiklikleri,
 • Ticari ilanlar.

 

Kurumlar, gerçekleştirilmesi gereken bazı işlemler için şirketlerden Ticaret Sicil Gazetesinde yer alan ilanları talep edebilir. Nitekim bu ilanlar şirketlerin içinde bulundukları duruma dair resmi bir evrak niteliği taşır. İçerisinde ilanların bulunduğu Ticaret Sicil Gazetesinin aslı ya da elektronik imza ya da ıslak imza ile onaylanmış olan suretleri kurumlar tarafından kabul edilir.

 

Tüm bunlara ek olarak Ticaret Sicil Gazetesinde ilan yayınlatmak ya da Ticaret Sicil Gazetesi nedir sorusuna kapsamlı bir yanıt almak isterseniz, bu konuda bir mali müşavirden yardım talep edebilirsiniz.

Ticaret Sicil Gazetesi Ne İşe Yarar?

Yukarıda Ticaret Sicil Gazetesi nedir sorusuna kapsamlı bir yanıt verdiğimi düşünüyorum. Peki Ticaret Sicil Gazetesinin web sitesi üzerinden neler yapılabilir ve ne gibi bilgilere erişilebilir? Bununla ilgili şöyle kısa bir liste yapabiliriz:

 

 • 1957 yılından bu yana yayınlanmış olan tüm ilanlara erişim sağlayabilir, kaydedebilir, bastırabilir ve Ticaret Sicil Gazetesi Müdürlüğünden ıslak imzalı ya da elektronik imzalı ve onaylı suretini talep edebilirsiniz.
 • Yayınlanmış olan ilanlara ait kargo takip bilgilerine ulaşabilirsiniz.
 • Tamamı resmi istatistik niteliğinde olan ve 2010 yılından bu yana kurulmuş ya da kapanmış olan tüm şirketlerin istatistiklerine erişebilirsiniz.
 • İlan örneklerini inceleyebilirsiniz.
 • Elektronik gazete aboneliği ile ilgili bilgilere erişebilir, gazetenin basılı halini nasıl temin edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.
 • Ünvan sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

 

Ticaret Sicil Gazetesinin dijital ortama taşınması çok daha ulaşılabilir bir hale getirdi. Gazete düzenli olarak yayınlanmaya devam ederek şirketlerin ve kişilerin pek çok konuda bilgi sahibi olmasını sağlamaya devam ediyor.

Ticaret Sicil Gazetesi Üyeliği Nasıl Alınır?

Ticaret Sicil Gazetesine üye olmak için gazetenin web sitesi üzerinden bir üyelik formu doldurabilirsiniz. Burada sizden istenen bilgiler isim ve soy isim, unvan, e-posta adresi ve ticaret sicil numarasıdır. Gazetenin farklı abonelik türleri bulunur ve her tür abonelik için ödenmesi gereken ücret farklıdır. Üyeliğinizi tamamladıktan sonra abonelik formu doldurabilir ve abonelik ücretini yatırabilirsiniz. Ticaret Sicil Gazetesi 2022 yılı öncesinde basılı olarak adrese gönderilmekle birlikte, 2022 yılı itibariyle tamamen dijital ortama taşınmıştır. Yine de Ticaret Sicil Gazetesinin herhangi bir sayısının onaylı suretini talep etmek de mümkündür.

 

Ticaret Sicil Gazetesinin yıllık abonelik fiyatları her yıl güncellenir. 2024 yılı abonelik ücretleri şu şekildedir:

 

Düzey-1

 • Standart Elektronik Gazete Veri Aboneliği (Yıllık) (İlan türlerini içeren fihristli)
 • Not_1: 2024 yılında 253 iş günü vardır. 253 x 375 = 94.875 TL
 • Not_2: Bir ilan için ödenecek muhtemel tutar: 94.875 TL / 900.000 ilan sayısı = 0,105 TL

 

Düzey-2

 • Detaylı Elektronik Gazete Veri Aboneliği (Yıllık) (İlan türlerini içeren fihristli)
 • Not_1: 2024 yılında 253 iş günü vardır. 253 x 1.040 = 263.120 TL
 • Not_2: Bir ilan için ödenecek muhtemel tutar: 263.120 TL / 900.000 ilan sayısı = 0,292 TL

 

Düzey-3

 • Kuruluş Bilgileri İlaveli Detaylı Elektronik Gazete Veri Aboneliği (Yıllık) (İlan türlerini içeren fihristli)
 • Not_1: 2024 yılında 253 iş günü vardır.  253 x 2.100 = 531.300 TL
 • Not_2: Bir ilan için ödenecek muhtemel tutar: 531.300 TL / 900.000 ilan sayısı = 0,590 TL

 

Elektronik Gazete: Günlük olarak yayımlanan gazete, PDF formatında (yaklaşık 1000 sayfadan oluşur) ilan türlerini de içerecek şekilde fihristli (düzey_1 fihristi) olarak (fihrist excell dosyası olacaktır. İçerdiği bilgi: sıra no, tsm no, ticaret unvanı, ticaret sicili müdürlüğü, Gazete tarihi, sayısı, ilanın yayımlandığı baş sayfa ve son sayfa, ilanın türü) CD’ye kaydedilmek suretiyle kargo ile veya web transfer yöntemleri ile talep sahiplerine gönderilecektir. 2024 yılı ücreti 900 ₺’dir.

 

Ticaret Sicil Gazetesine İlan Vermek

Ticaret Sicil Gazetesine yalnızca resmi kurumlar, kamu tüzel kişileri ve mahkemeler ilan verebilir. Ayrıca iflas memurları da iflas ya da konkordato ilanları verebilir; fakat bunun için bir mahkeme kararı gerekir. Ticaret Sicil Gazetesinde ilan vermek için bilinmesi gereken önemli noktaları şu şekilde listeleyebiliriz:

 

 • Ticaret Sicil Gazetesinde daha önceden yayınlanmış olan ilanların incelenmesi ve ilanların buna göre düzenlenmesi gerekir,
 • Ücretlendirme kelime sayısı üzerinden ve ilanın türüne göre yapılır; ilan ücretleri her yıl güncellenir,
 • İlan ücreti hesaplandıktan sonra önceden belirlenmiş olan ve Ticaret Sicil Gazetesine ait banka hesaplarına yatırılmalıdır,
 • İlan ücretinin ödemesi yapıldıktan sonra ilan metninin aslı banka dekontu ile birlikte Ticaret Sicil Gazetesi Müdürlüğüne gönderilmelidir; aslı gönderilmeyen ilanlar Ticaret Sicil Gazete Müdürlüğü tarafından kabul edilmez,
 • İlanınızı MERSİS sistemi üzerinden de gönderebilirsiniz; MERSİS sistemi üzerinden gönderilen ilanlar 2 saat içerisinde işleme alınır.

 

Eğer siz de Ticaret Sicil Gazetesinde ilan vermek isterseniz, ilan ücretini aşağıda yer alan 2022 fiyatları üzerinden hesaplayabilirsiniz. 2023 yılı fiyatları yayınlandığı zaman fiyatları yine bu sayfa üzerinden görebilirsiniz.


İlgili İçerikler:

Anonim Şirket Kurmak | Anonim Şirket Kurma Maliyeti 2024

Şahıs Şirketi Kurmak | Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti 2024

Komandit Şirket Nedir? Komandit Şirket Kuruluş Süreci

Kollektif Şirket Nedir? Kollektif Şirketin Özellikleri Nelerdir?

Limited Şirket Kurmak | Limited Şirket Kurma Maliyeti 2024

Home Ofis Şirket Kurmak | Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyeti 2024

 

Ticaret Sicil Gazetesi İlan Ücretleri

Bu noktaya kadar Ticaret Sicil Gazetesi nedir ve nasıl ilan yayınlanır gibi soruları yanıtlamaya çalıştık. Elbette ilan ücretlerini bilmek de bir o kadar önemli. Ticaret Sicil Gazetesi Müdürlüğü tarafından 2022 yılı ilan ücretleri şu şekilde belirlenmiştir:

 

 • Şirket ilanları 1 kelime için 1,39₺
 • Şirket kuruluş ilanları 1 kelime için 0,63₺
 • Kooperatif ilanları 1 kelime için 0,72₺
 • Kooperatif kuruluş ilanları 1 kelime için 0,45₺
 • Gerçek kişi ticarete başlama ilanları için maktu olarak 180,00₺
 • Teknogirişim sermaye desteği ile kurulan şirketler ya da gerçek kişilerin vereceği ilanlarda 1 kelime için 0,01₺ ve beher gazete bedeli.

 

Kadın ve engelli girişimi kooperatifleri kuruluşu ve diğer ilanların da; ayrıca ticareti terk, resen tescil ya da düzeltme ilanlarında herhangi bir ücret talep edilmiyor.

 

Bu yazımda Ticaret Sicil Gazetesi nedir, ne işe yarar ve nasıl abone olur gibi sorulara kapsamlı yanıtlar vermeye çalıştım. Eğer siz de Ticaret Sicil Gazetesine üye olmak, abonelik sürecini başlatmak ya da ilan yayınlatmak isterseniz, bunu bir mali müşavir eşliğinde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilir, süreç yönetimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

UYARI: Bu yazıda yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel olarak herhangi bir hizmet ya da tavsiye sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketiniz için ve bireysel olarak karar almadan önce mutlaka profesyonel bir uzmana danışın. SMMM Burak Bayraktar bu yazıda yer alan bilgilerin kullanılması sonucunda oluşacak zararlardan sorumlu değildir. Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan makale ve yazılar Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Burak Bayraktar’a ait olup kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Güncel Bilgiler

0 232 430 21 55
Whatsapp Destek
Facebook
Instagram
Linkedin