Leasing Nedir? Finansal Kiralama Nasıl Yapılır?

Herhangi bir firmanın ihtiyaç duyduğu malları ya da ekipmanları satın alması her zaman mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda bu mallara ya da ekipmanlara kiralama yöntemi ile sahip olmak çok daha akıllıca bir hareket olur. İşte burada da devreye leasing girer. Peki leasing nedir, süreç nasıl işler ve ne gibi avantajlar sağlar? Bu yazımda leasing nedir başta olmak üzere tüm bu soruların cevaplarını açıklamaya çalıştım.

Leasing Nedir?

Finansal kiralama anlamına da gelen leasing, herhangi bir kuruluşun çeşitli faaliyetler gerçekleştirmek adına ihtiyaç duyduğu bir yatırım malının ya da yatırım mallarının kiralanması anlamına gelir. Söz konusu yatırım mallarının mülkiyeti finansal kiralama şirketinde kalır. Bir finansman aracı olarak da değerlendirilen leasing işleminde önceden belirlenmiş olan kira bedeli karşılığında kullanım hakkının kiracıya verilmesi söz konusudur. Sözleşme süresi sonunda sözleşmede belirtilmiş olan satın alma opsiyonu üzerinden mülkiyet kiracıya geçer.

 

Kiralama yöntemi ile yatırım malı sahibi olunduğu için avantajlı bir sistem olarak değerlendirilir. Aslında leasing nedir sorusuna yalın bir ifadeyle şöyle bir cevap vermek de mümkün: Bir leasing şirketi herhangi bir mal ya da ekipmanı satın alarak, bu malları ve ekipmanları ihtiyaç sahiplerine kiralar. Hukuki mülkiyet leasing şirketindeyken, kullanım hakları ise kiracıdadır. Satın alma sürecinde tüm işlemler leasing şirketi tarafından gerçekleştirilir. Leasing orta ve uzun vadeli olarak gerçekleştirilebilir. Bu finansman yönteminin en önemli avantajı, öz kaynakların çok daha verimli ve karlı bir şekilde kullanılmasına yardımcı olmasıdır.

Operasyonel Leasing Nedir?

Faaliyet kiralaması olarak da adlandırılabilecek olan operasyonel leasing işleminde kiracı şirketler kiraladıkları malların yalnızca sabit ödemelerini gerçekleştirir ve belirsiz bakım onarım masraflarından kurtulmuş olur. Çünkü operasyon leasingde kiralanan mal ve ekipmanların tüm teknik bakım ve onarım maliyetleri, vergi ve sigorta işlemleri gibi ekstra maliyetler leasing şirketi tarafından karşılanır. Diğer tüm konular leasing nedir sorusunun cevabı ile aynıdır.

Kimler Leasing Yapabilir?

Leasing işleminde kiralanacak olan yatırım mallarına kiracılar karar verir. Bu malla fotokopi cihazları ya da tıbbi cihazlar olabileceği gibi, otomobiller ya da üretim ekipmanları da olabilir. Dolayısıyla hukuki işlemler yapmak için yetkisi bulunan tüm şirketler ve şahıslar leasing yapabilir. Kira bedeli ya da mal ve ekipman bedeli gibi konularda herhangi bir alt limit bulunmamaktadır. Nitekim çeşitli meslek gruplarına mensup kişiler, bireysel ofisler, proje bazlı çalışan şirketler, serbest çalışanlar, çiftçiler ve KOBİ’ler; uzun vadeli olarak değil, kısa süreli olarak ihtiyaç duydukları malları finansal kiralama yöntemi ile temin edebilirler.

 

Finansal kiralama için kanunda belirtilen kira süresi 4 yıldır. Sözleşme süresinin kısaltılması adına Bakanlar Kurulu tarafından bazı koşullar belirlenmiştir. Söz konusu koşullar şunlardır:

 

 • Hazine Müsteşarlığı bazı mallar için kullanım süresini 4 yıldan kısa olarak belirlemiştir. Bu mallar için kira sözleşmesinin süresi kısaltılabilir.
 • Eğer ilk leasing sözleşmesinin süresi bittiyse; aynı mal ve ekipmanlar için yapılacak olan ikinci kira sözleşmesinin süresi, hem yurt içi hem de yurt dışı kira sözleşmelerinde geçerli olmak üzere daha kısa olabilir.
 • Doğal afetler, büyük kazalar ya da savaş hali gibi olağanüstü olarak nitelenebilecek durumlarda kiracı ya da kiralayan zarar görürse, kira sözleşme süresinin kısaltılması mümkündür.

 

Eğer siz de leasing nedir sorusunun cevabı üzerinde detaylı bilgi edinmek isterseniz, bunun için bir mali müşavirden yardım alabilirsiniz. Leasing süreç yönetimi için de hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leasing Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Türkiye’de hemen hemen tüm bankalar leasing hizmeti verir. Aynı zamanda yalnızca finansal kiralama işlemleri yürütmek için kurulmuş olan bağımsız leasing şirketleri de mevcuttur. Hem bankalarda hem de leasing şirketlerinde finansal kiralama süreci şu şekilde işler:

 

 • Firmalar bir finansal kiralama yapmaya karar verdiklerinde leasing şirketinden bir ödeme planı talep eder.
 • Eğer firma tarafından ödeme planı kabul ediliyorsa; başvuru formu, kredilendirme ile ilgili evraklar ve hazırlanmış olan proforma fatura şirkete gönderilir.
 • Kredi çalışması ve diğer süreçlerin olumlu olarak sonuçlanması durumunda bir finansal kiralama sözleşmesi düzenlenir ve karşılıklı olarak imzalanır.
 • Sözleşmede yer alan ödeme ve teslim şartları da göz önünde bulundurularak satın alma süreci başlamış olur. Talep edilen malların ya da ekipmanların teslimi satıcı tarafından şirkete sağlanır.
 • Oluşabilecek muhtemel kaza ve risklere karşı malların ya da ekipmanların sigorta işlemleri gerçekleştirilir.
 • Sözleşme süresi sona erdiğinde ise ödenen sembolik bir bedel karşılığında malların ya da ekipmanların firmaya devri gerçekleştirilir.

 

Günümüzde pek çok işletmenin mal ve ekipmanları doğrudan satın almak yerine en çok başvurdukları yöntem leasing olarak karşımıza çıkar.

Leasing Faaliyetlerine Konu Mallar Hangileridir?

Tüm amortismana bağlı makine, ekipman ya da mallar için leasing işlemi yapılabilir. Leasing işlemlerine en çok konu olan mallar aşağıdaki gibidir:

 

 • Özel Amaçlı Araçlar: Beton pompalı kamyon, transmikser kamyon, vinçli kamyon.
 • İş ve İnşaat Makineleri: Toprak kazıma-taşıma-serme ve hafriyat iş makineleri, forkliftler, asfalt ve beton üretim serme iş makineleri.
 • Üretim Makine ve Ekipmanları: Ağaç işleme tezgahları, plastik işleme makineleri, diğer plastik üretim makineleri.
 • Tekstil Makineleri: İplik üretim makineleri, dokuma tezgahları, örme tezgahları, boya-baskı-apre ve terbiye makineleri, konfeksiyon makineleri.
 • Metal İşleme Makineleri: CNC tezgahlar, universal tezgahlar.
 • Yenilenebilir Enerji Projeleri: GES, BES, JES, RES.
 • Gayrimenkul: İşyeri, ofis, bina.
 • Binek Taşıtlar:1600 CC altı ve 1600 CC üstü otomobiller, arazi taşıtları.
 • Ticari Taşıtlar: Kamyon, çekici, dorse, römork.
 • Deniz Taşıtları: Yük gemisi, yat, yelkenli tekne.
 • Hava Taşıtları: Uçak, helikopter.
 • Matbaa ve Ambalaj Baskı Makineleri: Ofset baskı makineleri, baskı öncesi makineler, baskı sonrası makineler, ambalaj baskı makineleri.
 • Tıbbi Cihaz ve Ekipmanlar: Tüm tıbbi teşhis ve tedavi cihazları, tıbbi laboratuvar cihaz ve ekipmanları.
 • Diğer Makine ve Ekipmanlar: Mobilya donanımları, ses ve görüntü sistemleri, teknolojik ekipmanlar, ısıtma ve soğutma ekipmanları, tarım makineleri.

 

Hemen hemen tüm sektörlerde yaygın olarak kullanılan leasing, işletmeler ve şahıslar için beraberinde pek çok avantajı da getiriyor.

 

İlgili İçerikler:

Anonim Şirket Kurmak | Anonim Şirket Kurma Maliyeti 2024

Şahıs Şirketi Kurmak | Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti 2024

Komandit Şirket Nedir? Komandit Şirket Kuruluş Süreci

Kollektif Şirket Nedir? Kollektif Şirketin Özellikleri Nelerdir?

Limited Şirket Kurmak | Limited Şirket Kurma Maliyeti 2024

Home Ofis Şirket Kurmak | Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyeti 2024


 

Leasing Avantajları Nelerdir?

Gelelim leasing nedir ve nasıl yapılır gibi sorulardan sonra leasing işleminin avantajlarına. Leasing işleminin öne çıkan avantajlarını ise şu şekilde listeleyebiliriz:

 

 • Tüm işletmeler bankalar ya da leasing şirketleri tarafından sağlanan orta ve uzun vadeli finansman imkanlarından yararlanabilir.
 • Yüzde 100 oranında finansman sağlamak mümkündür.
 • Nakit akışına uygun olacak şekilde, işletmeler tarafından belirlenen esnek kira ödeme planları bulunur.
 • Kira ödemeleri sabittir ve kira süresi boyunca değişmez.
 • Yatırımlar leasing yöntemi ile gerçekleşeceği için firmalar da öz kaynaklarını korumuş olur.
 • Leasing yöntemi ile alınan ekipmanlarda amortisman kiracılar tarafından ayrılır. Böylelikle aylık ödemelerde faiz kiracılar tarafından gider olarak kaydedilebilir.
 • Leasing işlemlerinde vergi, resim ve harç muafiyeti bulunur.
 • Tüm işlemler bankalar ya da leasing şirketleri tarafından gerçekleştirileceği için operasyonel kolaylık sağlanmış olur.

 

Bu yazımda leasing nedir sorusunu cevaplandırmaya çalıştım. Siz de leasing süreci ile ilgili aklınıza takılanları cevaplandırmak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.


UYARI: Bu yazıda yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel olarak herhangi bir hizmet ya da tavsiye sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketiniz için ve bireysel olarak karar almadan önce mutlaka profesyonel bir uzmana danışın. SMMM Burak Bayraktar bu yazıda yer alan bilgilerin kullanılması sonucunda oluşacak zararlardan sorumlu değildir. Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan makale ve yazılar Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Burak Bayraktar’a ait olup kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Güncel Bilgiler

0 232 430 21 55
Whatsapp Destek
Facebook
Instagram
Linkedin