Defter Hadleri 2024 | Defter Tutma ve Sınıf Değiştirme Hadleri

Enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte 2024 defter hadleri için de yeni rakamlar belli olmuş oldu. Defter tutma hadleri 2023 yılı içerisinde %122 olarak belirlenmiş olan yeniden değerleme oranında artırılmıştı. 2024 yılı için de Vergi Usul Kanunu ve Resmi Gazete’de yayınlanmış olan tebliğ uyarınca yeni rakamlara uymak gerekiyor. Peki 2024 sınıf değiştirme hadleri için nasıl rakamlar açıklandı? Şimdi hep birlikte defter tutma esaslarına ve belirlenmiş olan yeni sınıf değiştirme hadlerine bakalım…

 

2024 Defter Hadleri Ne Kadar Oldu?

 

213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 176. maddede belirtildiği üzere defter tutma esasları şu şekilde belirlenmiştir:

 

  • 1. sınıf tüccarlar bilanço esasına göre defter tutacaklardır.
  • 2. sınıf tüccarlar işletme hesabına göre tutacaklardır.

 

Peki 2024 hadlerine geçmeden önce, 1. sınıfa ve 2. sınıfa dahil olan tüccarlar hangileridir? Bununla ilgili de şöyle bir liste yapmak mümkün:

 

  • 1. Sınıf Tüccarlar: Her türlü ticaret şirketleri, kurumlar vergisine tabi olan diğer tüzel kişiler, bilanço esasına göre defter tutmayı ihtiyari olarak tercih edenler.

 

  • 2. Sınıf Tüccarlar: 1. sınıf tüccarlarda belirtilenlerin dışında kalanlar ve kurumlar vergisi mükellefleri için Maliye Bakanlığı tarafından işletme hesabına göre defter tutmalarına müsaade edilenler.

 

Tüm bunların dışında daha önce iş bırakmış olan ve yeniden işe başlayan tüm tüccarlar, yıllık iş hacimlerine göre 1. ya da 2. sınıfa dahil edilinceye dek, 2. sınıf tüccarlar gibi defter tutacaklardır. Yani yıllık iş hacmine bakıldığı zaman 2. sınıfta bulunan vergi mükelleflerinin kendi istekleri ile 1. sınıfa geçmeleri ve bilanço esasına göre defter tutmaları, yalnızca mevcut hesap dönemini takip eden hesap döneminin ilk gününden başlamak şartıyla mümkün olabilir.

 

Ayrıca 2024 defter hadleri ile ilgili diğer tüm detaylar, Resmi Gazete’de yayınlanmış olan tebliğde ve Vergi Usul Kanunu’nda belirtilmiştir.

 

2024 Defter Hadleri Rakamları

 

30 Aralık 2023 tarihinde 556 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2024 defter hadleri Resmi Gazete’de yayınlanmış;


2023 Yılı Yıllık Alış tutarı: 1.400.000.-TL (%20) fazlası = 1.680.000.- TL veya,
2023 Yılı Yıllık Satış tutarı: 2.000.000.- TL (%20) fazlası = 2.400.000.- TL nı aşanlar

İşletme Esasından Bilanço Esasına Geçeceklerdir.

 

Sonuç olarak, defter tutma esasları ile ilgili olarak yukarıdaki bilgilere uymak, cezai işlemlerle karşılaşmamak adına büyük önem taşıyor. Eğer siz de defter tutma esasları ve 2024 defter hadleri ile ilgili olarak detaylı bilgi ve profesyonel destek almak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.


UYARI: Bu yazıda yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel olarak herhangi bir hizmet ya da tavsiye sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketiniz için ve bireysel olarak karar almadan önce mutlaka profesyonel bir uzmana danışın. SMMM Burak Bayraktar bu yazıda yer alan bilgilerin kullanılması sonucunda oluşacak zararlardan sorumlu değildir. Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan makale ve yazılar Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Burak Bayraktar’a ait olup kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Güncel Bilgiler

0 232 430 21 55
Whatsapp Destek
Facebook
Instagram
Linkedin